V Bratislave sa 9. – 10. júna uskutočnil prvý ročník medzinárodného multižánrového festivalu Guitarfest 2006, ktorý bol pestrou prehliadkou vynikajúcich gitaristov zo Slovenska a okolitých krajín. Počas dvoch dní sa v estrádnej sále bratislavského PKO predstavilo množstvo hudobníkov a vystriedalo niekoľko hudobných štýlov od jazzu cez flamenco až po tvrdú rockovú hudbu.

O festivale Guitarfest 2006:

                                    program festivalu a info o účinkujúcich gitaristoch - TU
                                                PODROBNÁ FOTODOKUMENTÁCIA Z FESTIVALU

                                                  fotoalbumy z obidvoch festivalov 2006, 2007 aj - TU

 Piatkový večer patril prevažne slovenským a českým interpretom. Pestrú zmes gitarovej hudby odštartoval trenčiansky muzikant Marian Fero so svojim Trio project-om nádielkou gitarového latino-funk-rocku. Po ňom nasledoval Jimi Cimbala (člen skupín PS a Metropolis) s melodickým hard-rockom ovplyvneným Joe Satrianim a Steve Vaiom a Pavel Marcel z Čiech s južansko-rockovou skupinou Pumpa, oslavujúcou už 25 výročie vzniku.
 Hlavnou hviezdou piatkového večera bol český Michal Pavlíček, legenda českej rockovej scény, zakladateľ Pražského výběru a mnohých ďalších projektov. Pavlíček bol deň pred festivalom v Prahe na veľkolepej akcii slávnostne uvedený do beatovej siene slávy a podľa jeho slov to pre neho bola obrovská česť a nesmierne si toho cení. Po ňom sa predstavil žilinský rodák, autor vlastnej gitarovej školy, Paľo Chodelka (Liquid Boogie Roll), jedna z najvýraznejších postáv slovenskej hardrockovej gitary. Na záver večera vystúpil so svojou skupinou Astro Songs Orchestra aj hlavný organizátor a autor myšlienky Guitarfestu Peter Luha v akusticky ladenom programe ovplyvnenom klasickou hudbou, jazzom a flamencom.
 V sobotu sa festival začal už v dopoludňajších hodinách workshopmi väčšiny zúčastnených gitaristov, na ktorých množstvo mladých začínajúcich hudobníkov, ale aj starších a skúsenejších muzikantov, mohlo nazrieť do "kuchyne" ich umenia a oboznámiť sa s najrôznejšími spôsobmi gitarového hrania a základmi domáceho nahrávania. Príjemným spestrením festivalu boli prezentácie dvoch ručných výrobcov gitár Miloša Klasa a Martina Klemu, kde sa mohlo aj laické publikum oboznámiť s postupom výroby elektrických a akustických gitár a dokonca si mohli aj niektoré polotovary, materiály a čiastočne dokončené gitary pozrieť priamo na mieste.
 Od 18.00 h sa rozbehol naplno druhý deň koncertného maratónu a správne naladenému publiku sa prestavili najprv slovenskí muzikanti – rocker Vadim Bušovský so skupinou Dorian Gray, temperamentní flamenco gitaristi Morenito de Triana a Flaco de Nerja a slovenský Jimi Hedrix - René Lacko, ktorý vygradoval atmosféru v sále do bodu varu. Potom už prišla chvíľa pre zahraničné hviezdy. Ako prvý vystúpil vystúpil so svojim triom vynikajúci maďarský jazzrockový gitarista Istvan Alapi, člen legendárnej maďarskej skupiny Edda. Po ňom už pódium Guitarfestu patrilo poľskému jazzovému hudobníkovi Adamovi Fularovi. Tento ešte len 28-ročný nenápadný mladý muzikant patrí svojím netradičným obojručným tappingovým štýlom hry na dvojkrkú gitaru k absolútnej svetovej špičke, čo dokázal aj bratislavskému publiku. Svojou nezameniteľnou hrou a prevedením jazzových i klasických skladieb si podmanil celú sálu. Záver festivalu v skorých ranných hodinách patril mladej bratislavskej progresívnej skupine Persona Grata.
 Prvý ročník podujatia sa teda nadmieru vydaril aj podľa množstva odchádzajúcich spokojných návštevníkov a pochvalných vyjadrení účinkujúcich. Keďže podobný festival a v takom rozsahu doteraz nebol u nás a ani v žiadnej z okolitých krajín, je s veľkou pravdepodobnosťou možné, že sa Bratislava dočkala ďalšieho veľkého kultúrneho podujatia, ktoré má ambíciu vydržať mnoho rokov. Publikum a množstvo priaznivcov sa už určite môžu tešiť na Guitarfest 2007.